Kontrast
Wielkość czcionki

Niepodległa a sport

Stulecie odzyskania niepodległości jest jedynym w swoim rodzaju świętem. Jednocześnie jest to uroczystość upamiętniająca nasze zwycięstwo, pozytywny zryw społeczny i odbudowę kraju – niewiele mamy w naszej historii tak radosnych świąt. Dlatego Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do tworzenia obchodów stulecia odzyskania niepodległości wszystkich, którym bliskie są wartości programu „Niepodległa” – wolność, solidarność oraz poszanowanie godności i praw człowieka.

hasło niepodległa dla wszystkich jest nad zdjęciem ścigających się motocyklistów

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza Polaków do wspólnego celebrowania Narodowego Święta Niepodległości – symbolu ogromnego sukcesu naszych rodaków sprzed stu lat. Kibicowanie ulubionym zawodnikom w ich wysiłkach sportowych jest dobrym sposobem na podkreślanie wartości, którymi kierowali się ojcowie niepodległości, a które są bliskie fanom sportu. Przywiązanie do Ojczyzny, ciężka praca, poświęcenie i walka do końca to domena polskich sportowców.

Tour de Pologne z logo Niepodległa

Sport jest naturalną przestrzenią pozytywnych emocji, łączących Polaków wokół wspólnego celu. Potwierdzają to badania społeczne, zrealizowane na potrzeby Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Stosunek do sportu znalazł się w czołówce postaw patriotycznych wskazanych przez Polaków. Według 87% badanych, patriotyzm polega bowiem m.in. na kibicowaniu polskim sportowcom. Sukcesy polskich sportowców są też jednym z najważniejszych powodów do dumy narodowej – gdy wygrywają biało-czerwoni 90% badanych jest dumnych z Polski.
Relacja sportu i patriotyzmu jest widoczna na co dzień. Narodową flagę najczęściej wywieszamy nie tylko z okazji świąt narodowych (59%), ale i z powodu wydarzeń sportowych (43%). Emocje sportowe są przy tym wyjątkowym obszarem uczuć patriotycznych. Z założenia sport jest niepolityczny i egalitarny, a uczucia z nim związane nie budzą kontrowersji. Przy okazji wydarzeń sportowych i sukcesów polskich sportowców nie obawiamy się okazywania patriotyzmu w sposób spontaniczny, emocjonalny i radosny. Patriotyczny wymiar sportu nie budzi wiec wątpliwości.
Świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę obejmuje wiele wydarzeń związanych z odradzaniem i utrwalaniem polskiej państwowości. Jednym z najważniejszych obszarów świętowania jest sport, który miał niebagatelne znaczenie dla odbudowy wolnej Polski i kształtowania postaw patriotycznych. Po odzyskaniu niepodległości powstały m.in. Polski Komitet Olimpijski (1919), Polski Związek Narciarski (1919), Polski Związek Łyżwiarski (1921), Polskie Związek Motocyklowy (1924 – prekursor Polskiego Związku Żużlowego), czy Polski Związek Hokeja na Lodzie (1925). Pod okiem działaczy tych związków dorastali przyszli znani i bezimienni polscy bohaterowie.

Biuro Programu „Niepodległa” współpracuje z szeregiem polskich związków sportowych, wspólnie z nimi kreując przy okazji wydarzeń sportowych przestrzeń do działań edukacyjnych i wzmacniających poczucie wspólnoty narodowej. Przykładem mogą być m.in.:

  • Zaangażowanie polskich olimpijczyków i  paraolimpijczyków w kampanię społeczną zachęcającą do wywieszenia flagi narodowej w święta państwowe jako najprostszego gestu osobistego przywiązania do Ojczyzny (https://www.youtube.com/watch?v=zIOa1L_OLzI)
  • Współpraca z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej (świętującym 90-lecie) – kartoniada z logo obchodów towarzysząca odśpiewaniu a capella Mazurka Dąbrowskiego w trakcie meczów Ligi Narodów
  • Współpraca z Polskim Komitetem Olimpijskim – Piknik Olimpijski
  • Współpraca z One Sport, organizatorem meczów m.in. Żużlowej Reprezentacji Polski – obecność „Niepodległej” na stadionach i w miasteczkach kibica.
  • Współpraca z Tour de Pologne (świętującym 90-lecie), który w tym roku jest „Narodowym Wyścigiem Niepodległości” 
  • Współpraca z organizatorami amatorskich imprez biegowych – obecność m.in. na biegach Warszawskiej Triady Biegowej (3 V, 1 VIII, 11 XI) czy Warsaw Orlen Marathon, gromadzących tysiące uczestników i kibiców 

 

Żagle w niepodległej

Żeglarstwo jest dla wielu Polaków symbolem wolności – jednej z kluczowych wartości Programu Wieloletniego „Niepodległa”, wartości która stanowi fundamentalną cechę polskiej tożsamości narodowej. Dlatego naturalnym jest zaangażowanie Biura Programu „Niepodległa” w liczne wydarzenia żeglarskie.

Historia nowoczesnego polskiego żeglarstwa rozpoczyna się wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Liczne kluby i organizacje żeglarskie działały na terenie Niepodległej już od 1918 r. Powołany do życia w 1924 r. Polski Związek Żeglarski wystawił zawodnika w regatach olimpijskich w Paryżu. Edward Bryzemejster, pomimo nieznajomości toru, zajął 12 miejsce.
W tym samym czasie Antoni Aleksandrowicz i Mariusz Zaruski założyli Yacht Klub Polski, który po roku działalności kupił pierwsze jachty szkoleniowe „Witeź” i „Gryf”. Zaruski był także inicjatorem powstania i motorem działania Komitetu Floty Narodowej, mającego koordynować zbiórkę społeczną funduszy na rzecz zakupu okrętów dla Marynarki Wojennej. Środki Komitetu zostały przeznaczone m.in. na zakup „Daru Pomorza”, który jako pierwszy Polski okręt opłynął świat dookoła.

Volvo Ocean Race

Ten sam wyczyn powtórzyli Zdzisław Pieńkawa i Zygfryd Perlicki, którzy reprezentowali w 1973 r. Polskę w pierwszych historycznych regatach dookoła świata Volvo Ocean Race na jachcie Copernicus.

W 2018 r., w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, w wyścigu legend Volvo Oceans Race wystartuje polska załoga na tym samym jachcie Copernicus – tym razem z logo „Niepodległa” na żaglach. Już 21 czerwca polski jacht wystartuje z Goeteborga do Hagi. Wśród załogi nie zabraknie Bronisława Tarnackiego, który w 1973 roku startował na tej łodzi w regatach Withbread Round the World, przekształconych później w Volvo Ocean Race.

Rejs Niepodległości

rejs Niepodległości Daru Młodzieży

źródło: pl2018.org

Wspólnie z Niepodległą płynie również wyprawa dookoła świata Daru Młodzieży, który w maju 2018 roku wyruszył z Gdyni w Rejs Niepodległości. Rejs, podczas którego młodzi Polacy będą promować ojczystą kulturę odbywa się w ramach świętowania stulecia odzyskania niepodległości. Załoga – 400 młodych ludzi – została wyłoniona w konkursie. Wraz z załogą stałą, studentami Akademii Morskiej w Gdyni oraz uczniami szkół morskich ze Świnoujścia i Szczecina, będą ambasadorami Rzeczypospolitej Polskiej i polskiej kultury.